|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| CAS No.: | 23135-22-0 |
| Formula: | C7h13n3o3s |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Common Name | Vydate |
| Formulation | SL |
| Application/Uses | Used as contact and systemic insecticide, acaricide, and nematicide to protect ornamentals, fruit trees, vegetables, cucurbits, beet, bananas, pineapples, peanuts, cotton, soya beans, tobacco, potatoes, and other crops; Used on several vegetables, fruits, and non-food items, oxamyl residues in food and drinking water do not pose risk concerns for the general population. |
| ECOTOXICOLOGY | Acute toxicity : oral median lethal dose LD50 for rats : 2.5 mg/kg. |
| Package | For liquid: 200Ltr/drum, 20L/drum, 1L/bottle, 500ml/bottle, 250ml/bottle, 100ml/bottle or according to your requirement. For solid: 25 kg/drum, 25kg/bag, 1kg/bag, 500g/bag or on the requirement of the client. |
| Product Name | Specification |
| Abamectin | 95%TC, 36g/L EC, 18g/L EC |
| Clothianidin | 95%TC,50%WDG, 480g/L SC,180g/L FS |
| Emamectin Benzoate | 70%TC,5%WDG,50g/L EC,19g/L EC |
| Diazinon | 95%TC,600g/L EC,10%GR |
| Amitraz | 98%TC, 200g/LEC, 125g/LEC |
| Bifenthrin | 97%TC,200g/L FS, 100g/L EC,25g/L EC |
| Thiodocarb | 95% TC, 80%WDG, 75%WP, 375g/L SC |
| Methomyl | 98%TC,90%SP,40%SP,200g/L EC |
| Nitenpyram | 95%TC,50%SP,50%SG,100g/L SL |
| Netaldehyde | 99%TC,80%WP,5%GR |
| Diflubenzuron | 95%TC,50%WP,200g/L SC,250g/L SC |
| Cartap | 98%TC,50%SP |
| Acephate | 95%TC,75% SP,400g/L EC,300g/L EC |
| Imidacloprid | 97%TC,70%WDG, 25%WP,200g/L SL |
| Carbaryl | 98%TC,85%WP |
| Dimethoate | 98%TC , 400g/L EC |
| DDVP | 95%TC,1000g/L EC,800g/L EC,77.5%EC |
| Acetamiprid | 97%TC,60%WP,20%SP,200g/L SL |
| Dinotefuran | 96%TC,50%WDG,300g/L SC,20%SP |
| Chlorpyrifos | 98%TC,480g/L EC, 400g/L EC |
| Profenofos | 94%TC,500g/L EC,10% GR |
| Clorfenapyr | 98%TC,360g/L SC, 240g/L SC,100g/L SC |
| Malathion | 97%TC,570g/L EC,50%WP |
| Carbofuran | 97%TC, 10%FSC, 3%GR |
| Thiocyclam | 90%TC 50%SP |
| Thiacloprid | 95%TC,480g/L SC, 240g/L SC |
| Hexythiazox | 97%TC,5% WP,50g/L EC |
| Indoxacarb | 90%TC,30%WDG, 150g/L EC,10% SC |
| Lambda-cyhalothrin | 95%TC,100g/L CS,10%WP,50g/L EC |
| Alpha-cypermethrin | 95%TC,100g/L EC |
| Thiodicarb | 95%TC,80%WDG,75%WP,375g/L SC |
| Buprofezin | 98%TC,50%SC,40%SC,25%SC,25%WP |
| Fipronil | 96%TC, 80%WDG, 200g/L SC, 500g/L FS |
| Deltamethrin | 98%TC,50g/L EC, 25g/L EC |
| Cyfluthrin | 94%TC, 245g/L EC, 25%g/L EW |
| Lufenuron | 98%TC, 50g/L EC, 85%WP |
| Cyromazine | 98%TC, 75%WP, 50% WP |
| Cypermethrin | 94%TC, 200g/L EC, 100g/L EC |





FAQ: