High Quality Insecticide Abamectin 1.8%Ec, 50g/L Ec, 36g/L Ec
Contact Supplier
Product Highlights
- Broad Spectrum Efficacy: Effective control of mites, leaf miners, beetles, and fire ants on various crops.
- Translaminar Movement: Exhibits translaminar movement with limited plant systemic activity for deep protection.
- Multiple Formulation Options: Available in EC, TC, WDG, SC, WP, and GR forms with various concentrations.
- OEM and Customization: OEM services accepted with custom logo painting and formulation options.
- Strong Registration Support: Dedicated team supports most product registrations according to customer requirements.
- ISO9001 Certified Quality: Manufactured under ISO9001, BV, and SGS certified quality management systems.
- Flexible Payment Terms: Accepts T/T, L/C, Western Union, and PayPal for orders of various sizes.
- Fast Sample Delivery: Free samples under 25KG available with door-to-door courier service.
Product Attributes
- Customization
- Available
- CAS No.
- 71751-41-2
- Formula
- C48h72o14
- Model NO.
- LA-INSECTICIDE
- EINECS
- Na
- Appearance
- Liquid
- Source
- Insect Hormone
- Toxicity of High and Low
- Highly Toxic and High Toxic Drugs
- Mode
- Contact Insecticide
- Toxicological Effect
- Contact and Stomach Action
- Color
- Dark Brown
- Formulation
- Ec, Tc
- Purity
- 1.8%, 3.6%
- Shelf Life
- 2 Years
- Certification
- ISO9001, BV, SGS
- Additional Service
- ODM/OEM
- Transport Package
- Customized
- Specification
- 1L*12BOTTLES
- Trademark
- LAVAURCHEMICAL
- Origin
- China
- HS Code
- 3808911990
- Production Capacity
- 10000metric Tons Per Year
Product Images of High Quality Insecticide Abamectin 1.8%Ec, 50g/L Ec, 36g/L Ec
Find Similar Products
Product Description
| Common Name | Abamectin |
| Cas No. | 71751-41-2 |
| Formulation | EC |
| Application/Uses | Insecticide and acaricide with contact and stomach action. Has limited plant systemic activity, but exhibits translaminar movement. Uses Control of motile stages of mites, leaf miners, suckers, Colorado beetles, etc. on ornamentals, cotton, citrus fruit, pome fruit, nut crops, vegetables, potatoes, and other crops. Application rates are 5.6 to 28 g/ha for mite control, 11 to 22 g/ha for control of leaf miners. Also used for control of fire ants. Phytotoxicity May be phytotoxic to pome fruit when mixed with captan. |
| ECOTOXICOLOGY | Birds Acute oral LD50 for mallard ducks 84.6, bobwhite quail >2000 mg/kg. Fish LC50 (96 h) for rainbow trout 3.2, bluegill sunfish 9.6 mg/l. Daphnia EC50 (48 h) 0.34 ppb. Algae (72 h) for Pseudokirchneriella subcapitata >100 mg/l. Other aquatic spp. LC50 (96 h) for pink shrimp (Panaeus duorarum) 1.6, blue crab (Callinectes sapidus) 153 ppb. Bees Toxic to bees. Worms LC50 (28 d) for earthworms 28 mg/kg soil. |
| Product Name | Specification |
| Abamectin | 95%TC, 36g/L EC, 18g/L EC |
| Clothianidin | 95%TC,50%WDG, 480g/L SC,180g/L FS |
| Emamectin Benzoate | 70%TC,5%WDG,50g/L EC,19g/L EC |
| Diazinon | 95%TC,600g/L EC,10%GR |
| Amitraz | 98%TC, 200g/LEC, 125g/LEC |
| Bifenthrin | 97%TC,200g/L FS, 100g/L EC,25g/L EC |
| Thiodocarb | 95% TC, 80%WDG, 75%WP, 375g/L SC |
| Methomyl | 98%TC,90%SP,40%SP,200g/L EC |
| Nitenpyram | 95%TC,50%SP,50%SG,100g/L SL |
| Netaldehyde | 99%TC,80%WP,5%GR |
| Diflubenzuron | 95%TC,50%WP,200g/L SC,250g/L SC |
| Cartap | 98%TC,50%SP |
| Acephate | 95%TC,75% SP,400g/L EC,300g/L EC |
| Imidacloprid | 97%TC,70%WDG, 25%WP,200g/L SL |
| Carbaryl | 98%TC,85%WP |
| Dimethoate | 98%TC , 400g/L EC |
| DDVP | 95%TC,1000g/L EC,800g/L EC,77.5%EC |
| Acetamiprid | 97%TC,60%WP,20%SP,200g/L SL |
| Dinotefuran | 96%TC,50%WDG,300g/L SC,20%SP |
| Chlorpyrifos | 98%TC,480g/L EC, 400g/L EC |
| Profenofos | 94%TC,500g/L EC,10% GR |
| Clorfenapyr | 98%TC,360g/L SC, 240g/L SC,100g/L SC |
| Malathion | 97%TC,570g/L EC,50%WP |
| Carbofuran | 97%TC, 10%FSC, 3%GR |
| Thiocyclam | 90%TC 50%SP |
| Thiacloprid | 95%TC,480g/L SC, 240g/L SC |
| Hexythiazox | 97%TC,5% WP,50g/L EC |
| Indoxacarb | 90%TC,30%WDG, 150g/L EC,10% SC |
| Lambda-cyhalothrin | 95%TC,100g/L CS,10%WP,50g/L EC |
| Alpha-cypermethrin | 95%TC,100g/L EC |
| Thiodicarb | 95%TC,80%WDG,75%WP,375g/L SC |
| Buprofezin | 98%TC,50%SC,40%SC,25%SC,25%WP |
| Fipronil | 96%TC, 80%WDG, 200g/L SC, 500g/L FS |
| Deltamethrin | 98%TC,50g/L EC, 25g/L EC |
| Cyfluthrin | 94%TC, 245g/L EC, 25%g/L EW |
| Lufenuron | 98%TC, 50g/L EC, 85%WP |
| Cyromazine | 98%TC, 75%WP, 50% WP |
| Cypermethrin | 94%TC, 200g/L EC, 100g/L EC |





FAQ:
Q:Are you a manufacturer or trading company?
A:We established our factory nine years ago. We have First-class quality products and strict QA.
Q:Can I get some samples?
A:Free samples are available, but freight charges will be at your account and the charges will be returned to you or deduct from your order in the future. Within 25KG can be sent by FedEx/DHL/UPS/TNT by Door-to-Door service.
Q:Which kind of payment terms you accept?
A:T/T, Western Union, or Paypal for small orders like 25KG, 50KG, or less. For normal order, T/T or L/C.
Q:Can you supply registration support?
A:We have a strong registration team, We can support most registrations as per customers' requirements.
Q:Can you paint our logo?
A:Yes. OEM is accepted.
Q:Your delivery time?
A:Within 25KG, normally by DHL or FedEx, door-to-door service, around 7 days. For batch goods, delivery time in 15-30 days by sea or air.
About the Supplier
This supplier has been audited by BV. Verify the report on the official BV website with ID "MIC-ASR264089". Items marked "" are certified.
Company Profile
Lavaur Chemical is a leading crop protection company, providing solutions to combat weeds and insects. Lavaur Chemical has pioneered the manufacturing and exporting of both Technicals & Formulations in Agro-Chemicals and Active Pharma Ingredients for Pharma industry.
Our principal products in insecticides, herbicide, fungicides, plant growth regulators and seed treatments improve the farmers lives by protecting their crops and increasing the yields.
Our ability to source raw materials locally allows us to easily weather volatilities in raw material prices and ensures business continuity. Furthermore, our R&D efforts facilitate continuous portfolio valuation, which allows us to modify production based on sustainability standards and economic viability. This in turn helps us on broadening the product portfolio, establishing a competitive edge over others, and increasing the customer base.
Our core team has combined experience of more than 15 years in this industry and expert field staff for product marketing. Our values and long term relationships with dealers, suppliers and partners is unrivaled.
Reach us to grow and let's grow together!
About Our Factory & Business Background
-
Business Type
- Trading Company
- Address
- Address: No. 78, Taigu Road, China(Shanghai) Free Trade Zone, Prc, Shanghai, China
-
Plant Area
- 235 square meters
-
Number of Employees
- 7
-
Registered Capital
- 1,000,000 RMB
-
Terms of Payment
- LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union, Small-amount payment
-
International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, CIF, CFR, EXW
-
Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, one month, Off Season Lead Time, one month
-
Nearest Port
- Shanghai Port
-
Minimum Order Quantity
- 1000L
-
Supply Chain Partners
- 100
Our Production Capability & Technical Expertise
- Main Products
- Insecticide, Fungicide, Chlorantraniliprole, Prothioconazole, Diazinon, Flonicamid, Imidacloprid, Acetamiprid, Chlorpyrifos
-
Inspection Type for Finished Products
- Random inspection Visual inspection Function inspection
-
Inspection Method for Finished Products
- Finished product checked by packing staff
-
Customization Options
- Customization from Designs,Full Customization
-
ODM Service Available
- Yes
-
OEM Service Available
- Yes
-
R&D Engineers
- 1 people
-
Traceability of Raw Materials
- Yes
Our Industry Experience & Global Business Record
-
Year of Establishment
- 2021-07-19
-
Export Year
- 5 years
-
Main Markets
- Southeast Asia/ Mideast
-
Repeat Buyers Choice
- 50%~80%
-
Number of Foreign Trading Staff
- 5
-
Overseas Agent/Branch
- No
Our Certifications, Standards & Industry Recognition
-
Management System Certification
- ISO9001:2015
-
Cooperated with Fortune 500
- No
FAQ
- Are you a manufacturer or trading company?
- We established our factory nine years ago. We have First-class quality products and strict QA.
- Which kind of payment terms you accept?
- T/T, Western Union, or Paypal for small orders like 25KG, 50KG, or less. For normal order, T/T or L/C.
- Can you supply registration support?
- We have a strong registration team, We can support most registrations as per customers' requirements.
- Can you paint our logo?
- Yes. OEM is accepted.
- Your delivery time?
- Within 25KG, normally by DHL or FedEx, door-to-door service, around 7 days. For batch goods, delivery time in 15-30 days by sea or air.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$1.00-5.00 / L
-
US$1.00-5.00 / kg
-
US$1.00-5.00 / L
-
US$1.00-5.00 / kg
-
US$1.00-5.00 / L
-
US$1.00-5.00 / L
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Insecticide
- High Quality Insecticide Abamectin 1.8%Ec, 50g/L Ec, 36g/L Ec
Related Categories
Hot Searches
- Organic Fertilizer Pesticide Factories
- Organic Pesticide Intermediate Factories
- Abamectin Benzoate Insecticides
- Pesticide Leather Chemical Factories
- Bio Organic Pesticide
- Abamectin 2% Ec
- Abamectin Emamectin Benzoate
- High Quality Abamectin
- Chlorpyrifos Tc Ec
- Pesticide Abamectin Bulkbuy