Professional Hexythiazox 5%, 10%Wp, 10%Ec for Effective Mite Control
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- CAS No.
- 78587-05-0
- Formula
- C17h21cln2o2s
- Model NO.
- LW-Insecticide
- EINECS
- N/a
- Appearance
- Liquid, Solid
- Source
- Organic Synthesis
- Toxicity of High and Low
- Low Toxicity of Reagents
- Mode
- Contact Insecticide
- Toxicological Effect
- Nerve Poison
- Formulation
- Ec, Wp, Sc
- Certification
- ISO9001, BV, SGS
- Purity
- 5%, 10%, 45%
- Shelf Life
- 2 Years
- Transport Package
- Customer
- Specification
- 1KG*12
- Trademark
- LAVAURCHEMICAL
- Origin
- China
- HS Code
- 3808911990
- Production Capacity
- 10000metric Tons Per Year
Product Images of Professional Hexythiazox 5%, 10%Wp, 10%Ec for Effective Mite Control
Find Similar Products
Product Description
| Common Name | Hexythiazox |
| Cas No. | 78587-05-0 |
| Formulation | EC,WP,SC |
| Application/Uses | Non-systemic acaricide with contact and stomach action. Good translaminar activity. Has ovicidal, larvicidal, and nymphicidal activity. Not active against adults, but eggs laid by treated females are non-viable. Uses Control of eggs and larvae of many phytophagous mites (particularly Panonychus, Tetranychus, and Eotetranychus spp.) on fruit, citrus, vegetables (all at 150-300 g/ha), vines and cotton. |
| ECOTOXICOLOGY | Birds Acute oral LD50 for mallard ducks >2510, Japanese quail >5000 mg/kg. Dietary LC50 (8 d) for mallard ducks and bobwhite quail >5620 mg/kg diet. Fish LC50 (96 h) for rainbow trout >300, bluegill sunfish 11.6 mg/l; (48 h) for carp 3.7 mg/l. Daphnia LC50 (48 h) 1.2 mg/l. Bees Not toxic to bees. LD50 by topical application >200 mg/bee. |
| Product Name | Specification |
| Abamectin | 95%TC, 36g/L EC, 18g/L EC |
| Clothianidin | 95%TC,50%WDG, 480g/L SC,180g/L FS |
| Emamectin Benzoate | 70%TC,5%WDG,50g/L EC,19g/L EC |
| Diazinon | 95%TC,600g/L EC,10%GR |
| Amitraz | 98%TC, 200g/LEC, 125g/LEC |
| Bifenthrin | 97%TC,200g/L FS, 100g/L EC,25g/L EC |
| Thiodocarb | 95% TC, 80%WDG, 75%WP, 375g/L SC |
| Methomyl | 98%TC,90%SP,40%SP,200g/L EC |
| Nitenpyram | 95%TC,50%SP,50%SG,100g/L SL |
| Netaldehyde | 99%TC,80%WP,5%GR |
| Diflubenzuron | 95%TC,50%WP,200g/L SC,250g/L SC |
| Cartap | 98%TC,50%SP |
| Acephate | 95%TC,75% SP,400g/L EC,300g/L EC |
| Imidacloprid | 97%TC,70%WDG, 25%WP,200g/L SL |
| Carbaryl | 98%TC,85%WP |
| Dimethoate | 98%TC , 400g/L EC |
| DDVP | 95%TC,1000g/L EC,800g/L EC,77.5%EC |
| Acetamiprid | 97%TC,60%WP,20%SP,200g/L SL |
| Dinotefuran | 96%TC,50%WDG,300g/L SC,20%SP |
| Chlorpyrifos | 98%TC,480g/L EC, 400g/L EC |
| Profenofos | 94%TC,500g/L EC,10% GR |
| Clorfenapyr | 98%TC,360g/L SC, 240g/L SC,100g/L SC |
| Malathion | 97%TC,570g/L EC,50%WP |
| Carbofuran | 97%TC, 10%FSC, 3%GR |
| Thiocyclam | 90%TC 50%SP |
| Thiacloprid | 95%TC,480g/L SC, 240g/L SC |
| Hexythiazox | 97%TC,5% WP,50g/L EC |
| Indoxacarb | 90%TC,30%WDG, 150g/L EC,10% SC |
| Lambda-cyhalothrin | 95%TC,100g/L CS,10%WP,50g/L EC |
| Alpha-cypermethrin | 95%TC,100g/L EC |
| Thiodicarb | 95%TC,80%WDG,75%WP,375g/L SC |
| Buprofezin | 98%TC,50%SC,40%SC,25%SC,25%WP |
| Fipronil | 96%TC, 80%WDG, 200g/L SC, 500g/L FS |
| Deltamethrin | 98%TC,50g/L EC, 25g/L EC |
| Cyfluthrin | 94%TC, 245g/L EC, 25%g/L EW |
| Lufenuron | 98%TC, 50g/L EC, 85%WP |
| Cyromazine | 98%TC, 75%WP, 50% WP |
| Cypermethrin | 94%TC, 200g/L EC, 100g/L EC |





FAQ:
Q:Are you a manufacturer or trading company?
A:We established our factory nine years ago. We have First-class quality products and strict QA.
Q:Can I get some samples?
A:Free samples are available, but freight charges will be at your account and the charges will be returned to you or deduct from your order in the future. Within 25KG can be sent by FedEx/DHL/UPS/TNT by Door-to-Door service.
Q:Which kind of payment terms you accept?
A:T/T, Western Union, or Paypal for small orders like 25KG, 50KG, or less. For normal order, T/T or L/C.
Q:Can you supply registration support?
A:We have a strong registration team, We can support most registrations as per customers' requirements.
Q:Can you paint our logo?
A:Yes. OEM is accepted.
Q:Your delivery time?
A:Within 25KG, normally by DHL or FedEx, door-to-door service, around 7 days. For batch goods, delivery time in 15-30 days by sea or air.
About the Supplier
This supplier has been audited by BV. Verify the report on the official BV website with ID "MIC-ASR264089". Items marked "" are certified.
Company Profile
Lavaur Chemical is a leading crop protection company, providing solutions to combat weeds and insects. Lavaur Chemical has pioneered the manufacturing and exporting of both Technicals & Formulations in Agro-Chemicals and Active Pharma Ingredients for Pharma industry.
Our principal products in insecticides, herbicide, fungicides, plant growth regulators and seed treatments improve the farmers lives by protecting their crops and increasing the yields.
Our ability to source raw materials locally allows us to easily weather volatilities in raw material prices and ensures business continuity. Furthermore, our R&D efforts facilitate continuous portfolio valuation, which allows us to modify production based on sustainability standards and economic viability. This in turn helps us on broadening the product portfolio, establishing a competitive edge over others, and increasing the customer base.
Our core team has combined experience of more than 15 years in this industry and expert field staff for product marketing. Our values and long term relationships with dealers, suppliers and partners is unrivaled.
Reach us to grow and let's grow together!
About Our Factory & Business Background
-
Business Type
- Trading Company
- Address
- Address: No. 78, Taigu Road, China(Shanghai) Free Trade Zone, Prc, Shanghai, China
-
Plant Area
- 235 square meters
-
Number of Employees
- 7
-
Registered Capital
- 1,000,000 RMB
-
Terms of Payment
- LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union, Small-amount payment
-
International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, CIF, CFR, EXW
-
Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, one month, Off Season Lead Time, one month
-
Nearest Port
- Shanghai Port
-
Minimum Order Quantity
- 1000L
-
Supply Chain Partners
- 100
Our Production Capability & Technical Expertise
- Main Products
- Insecticide, Fungicide, Chlorantraniliprole, Prothioconazole, Diazinon, Flonicamid, Imidacloprid, Acetamiprid, Chlorpyrifos
-
Inspection Type for Finished Products
- Random inspection Visual inspection Function inspection
-
Inspection Method for Finished Products
- Finished product checked by packing staff
-
Customization Options
- Customization from Designs,Full Customization
-
ODM Service Available
- Yes
-
OEM Service Available
- Yes
-
R&D Engineers
- 1 people
-
Traceability of Raw Materials
- Yes
Our Industry Experience & Global Business Record
-
Year of Establishment
- 2021-07-19
-
Export Year
- 5 years
-
Main Markets
- Southeast Asia/ Mideast
-
Repeat Buyers Choice
- 50%~80%
-
Number of Foreign Trading Staff
- 5
-
Overseas Agent/Branch
- No
Our Certifications, Standards & Industry Recognition
-
Management System Certification
- ISO9001:2015
-
Cooperated with Fortune 500
- No
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$1.00-5.00 / L
-
US$1.00-5.00 / kg
-
US$1.00-5.00 / L
-
US$1.00-5.00 / kg
-
US$1.00-5.00 / L
-
US$1.00-5.00 / L
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Insecticide
- Professional Hexythiazox 5%, 10%Wp, 10%Ec for Effective Mite Control
Related Categories
Hot Searches
- China Insecticide Factories
- Insecticide Killer
- Insecticide Fungicide Factories
- Ddvp Insecticide
- Insecticide Fipronil
- Chlorpyrifos Tc
- China Malathion
- China Indoxacarb
- Indoxacarb Supplier
- Top 10 Insecticide
- Insecticide Bulkbuy