|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| CAS No.: | 100646-51-3 |
| Formula: | C14h13no7s |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Common Name | Quizalofop-P-Ethyl |
| Cas No. | 100646-51-3 |
| Formulation | TC,EC,SC |
| Application/Uses | Systemic herbicide, absorbed from the leaf surface, with translocation throughout the plant, moving in both the xylem and phloem, and accumulating in the meristematic tissue. Selective post-emergence control of annual and perennial grass weeds in potatoes, soya beans, sugar beet, peanuts, oilseed rape, sunflowers, vegetables, cotton, and flax. |
| ECOTOXICOLOGY | Oral LD50 Rat 4230mg/kg >5000mg/kg Dermal LD50 Rat >2000mg/kg >2000mg/kg Inhalation LC50 Rat >4.43 mg/l (4 h) >10.0 mg/l Skin irritation Rabbit Non-irritating Slightly irritanting Eye irritation Rabbit Non-irritating Slightly irritanting Skin sensitization Guinea pig No sensitizing No sensitizing |
| Product Name | Specification |
| Abamectin | 95%TC, 36g/L EC, 18g/L EC |
| Clothianidin | 95%TC,50%WDG, 480g/L SC,180g/L FS |
| Emamectin Benzoate | 70%TC,5%WDG,50g/L EC,19g/L EC |
| Diazinon | 95%TC,600g/L EC,10%GR |
| Amitraz | 98%TC, 200g/LEC, 125g/LEC |
| Bifenthrin | 97%TC,200g/L FS, 100g/L EC,25g/L EC |
| Thiodocarb | 95% TC, 80%WDG, 75%WP, 375g/L SC |
| Methomyl | 98%TC,90%SP,40%SP,200g/L EC |
| Nitenpyram | 95%TC,50%SP,50%SG,100g/L SL |
| Netaldehyde | 99%TC,80%WP,5%GR |
| Diflubenzuron | 95%TC,50%WP,200g/L SC,250g/L SC |
| Cartap | 98%TC,50%SP |
| Acephate | 95%TC,75% SP,400g/L EC,300g/L EC |
| Imidacloprid | 97%TC,70%WDG, 25%WP,200g/L SL |
| Carbaryl | 98%TC,85%WP |
| Dimethoate | 98%TC , 400g/L EC |
| DDVP | 95%TC,1000g/L EC,800g/L EC,77.5%EC |
| Acetamiprid | 97%TC,60%WP,20%SP,200g/L SL |
| Dinotefuran | 96%TC,50%WDG,300g/L SC,20%SP |
| Chlorpyrifos | 98%TC,480g/L EC, 400g/L EC |
| Profenofos | 94%TC,500g/L EC,10% GR |
| Clorfenapyr | 98%TC,360g/L SC, 240g/L SC,100g/L SC |
| Malathion | 97%TC,570g/L EC,50%WP |
| Carbofuran | 97%TC, 10%FSC, 3%GR |
| Thiocyclam | 90%TC 50%SP |
| Thiacloprid | 95%TC,480g/L SC, 240g/L SC |
| Hexythiazox | 97%TC,5% WP,50g/L EC |
| Indoxacarb | 90%TC,30%WDG, 150g/L EC,10% SC |
| Lambda-cyhalothrin | 95%TC,100g/L CS,10%WP,50g/L EC |
| Alpha-cypermethrin | 95%TC,100g/L EC |
| Thiodicarb | 95%TC,80%WDG,75%WP,375g/L SC |
| Buprofezin | 98%TC,50%SC,40%SC,25%SC,25%WP |
| Fipronil | 96%TC, 80%WDG, 200g/L SC, 500g/L FS |
| Deltamethrin | 98%TC,50g/L EC, 25g/L EC |
| Cyfluthrin | 94%TC, 245g/L EC, 25%g/L EW |
| Lufenuron | 98%TC, 50g/L EC, 85%WP |
| Cyromazine | 98%TC, 75%WP, 50% WP |
| Cypermethrin | 94%TC, 200g/L EC, 100g/L EC |





FAQ: